نسخه ای فوری برای ریفلاکس

چندی پیش یکی از هم دانشگاهی هایم پشت تلفن علایم ریفلاکس اش را برایم شرح داد و گفت به دلیل بحران کرونا از مراجعه به پزشک هراس دارد. می خواست به واسطه حرفه ام و شناختی که از متخصصان طب سنتی دارم از پزشکی که در این زمینه تجربه و مهارت بالایی دارد یک نسخه از بخور نخورهای تغذیه ای برای افراد دچار این مشکل گوارشی بگیرم.

به او گفتم بعید می دانم متخصصی نسخه تغذیه ای را که اصولا در مطب به بیماران می دهد به راحتی در اختیارم بگذارد! اما تلاشم را کردم و موفق شدم این نسخه را از دکتر الهام پارسا، پزشک متخصص طب سنتی و عضو هیات علمی دانشگاه دریافت کنم و تاییدیه انتشار آن را در روزنامه برای سایر بیماران دچار این مشکل بگیرم.

کارها و غذاهای تشدیدکننده ریفلاکس
مصرف مایعات و چای و نوشابه همراه با غذا و تا یک ساعت قبل و بعد از غذا، مصرف سالاد و ماست و ترشی با غذا، درهم خوری یعنی مصرف همزمان غذاهای مختلف و دسر و میوه ها، سیگار و قلیان و الکل، شنبلیله و کنجد و روغن آن، غذاهای فست فود، سوسیس و کالباس، چیپس و پفک، قارچ، گوشت گاو و گوساله، کنسروها، سیب زمینی سرخ شده و سایر سرخ کردنی ها، الویه، ماکارونی، لازانیا، آش و سوپ رشته، شیرینی جات، غذاهای چرب، نعنا، قهوه، نسکافه، نوشابه، مرکبات و آب آنها، گوجه فرنگی و فلفل قرمز و سیاه از جمله خوراکی های مضر و تشدیدکننده ریفلاکس هستند.

توصیه ها و خوراکی های بی ضرر و مفید
غذا به خوبی جویده شود تا کاملا با بزاق دهان آغشته و به هضم بهتر غذا کمک کند. ایده آل است 20 تا 30 بار غذا را بجوید تا حدی که به راحتی قورت داده شود. هنگام گرسنگی واقعی غذا خورده شود.بهتر است بین شام تا خواب دو ساعت فاصله باشد و انجام ورزش یک ساعت پس از غذا توصیه می شود. مربای به، مربای سیب، مربای بالهنگ، مربای پوست پسته و بادام، مویز، کرفس و گشنیز مفیدند. گوشت های مفید شامل جوجه مرغ، کبک، دراج و تیهو است.

بهترین غذای مفید برای بیماران جوجه مرغ است که می توان با توجه به مزاج با دارچین و زعفران، زیره سبز و سیاه، سماق و آبلیمو یا آب انار مصرف کرد. غذاهای مفید دیگر جوجه کباب، گوشت و مرغ پخته شده، چلوگشنیز و زرشک پلو است. صبحانه مورد توصیه، نان برشته سنگک همراه با مقدار کم کره محلی و مربای به یا مربای سیب و بالهنگ است. نوشیدنی های مناسب هم آب به، آب سیب، دمنوش به و شربت انار است.

منابع سایتپزشکان بدون مرز _

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا