” رويانا ” اولين گوسفند شبيه سازی شده خاورميانه در سن سه و نیم سالگی به دلیل نامعلوم مرد

سلولهای بنیادی

مرگ رويانا اولين گوسفند شبيه سازي شده خاورميانه بعد از سه سال 
پژوهشگاه رويان جهاد دانشگاهي از مرگ رويانا اولين گوسفند شبيه سازي شده خاورميانه پس از گذشت حدود سه سال و نيم از تولد آن خبر داد.   

 

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز ،  رويانا اولين گوسفند شبيه سازي شده خاورميانه بعد از سه سالرويانا اولين گوسفند شبيه سازي شده خاورميانه بعد از سه سالبه گزارش روز دوشنبه ايرنا از پژوهشگاه رويان، تولد رويانا در هشتم مهرماه سال 85 طليعه حرکت نوين دانش بيوتکنولوژي کشور ایران در جهت توليد داروي‌هاي نوترکيب بود.
رويانا سومين سال زندگي خود را با دردهاي مزمن و نامشخص در ناحيه بطني آغاز کرد و معاينات مکرر انجام شده توسط تيم دامپزشکي قادر به تبيين عارضه خاصي نشد که در نهايت به تلف شدن حيوان انجاميد.
ادامه روند تحليل اين حيوان به همراه عدم تشخيص يک ضايعخاص، نگراني‌هاي موجود در زمين? وجود سندروم مرگ زود‌رس حيوانات شبيه‌سازي شده را تشديد مي‌کرد.
با اين وجود گر چه ارايه درمان‌هاي حمايتي، شدت روند تحليل رويانا را تقليل مي‌داد، ولي اين درمانها نتوانست از شدت رنج ناشي از بيماري رويانا بکاهد. لذا در آخرين بررسي به عمل آمده تصميم گرفته شد که رويانا نيز مانند «دالي» با مرگ آسان از تحمل زجر بيماري رهانيده شود.
اگرچه معاينات اوليه پس از مرگ، احتمال نارسايي مزمن کبدي با علت نامشخص را مطرح مي‌کند، مطالعات کامل ممکن است بتواند علت اصلي تحليل جسمي حيوان را مشخص کند.
جسد رويانا، اولين حيوان شبيه‌سازي شده خاورميانه، پس از تاکسيدرمي در پژوهشگاه رويان نگهداري مي‌شود تا براي هميشه به عنوان نماد توانمندي دانش بيوتکنولوژي کشور در معرض ديد همگان باشد.
رويانا زندگي خود را همانند ديگر حيوانات شبيه سازي شده در لوله‌هاي آزمايشگاهي آغاز کرد و زماني که جنين اولي? رويانا توان تکوين طبيعي خود را روز هفتم زندگي آزمايشگاهي خود اثبات کرد، به رحم مادر جايگزين خود منتقل شد و آبستني مادر رويانا پنجاه روز بعد از انتقال جنين قطعي شد.
145 روز بعد از انتقال جنين، برخلاف بسياري از حيوانات شبيه‌سازي شده و نيز همتاي قبلي خود که در بدو تولد به علت مشکلات نوزادي قادر به ادام? حيات نبودند، رويانا با عمل سزارين متولد شد و به ‌رغم شرايط ناپايدار بدو تولد توانست زندگي خود را به صورت يک بره سالم و شاداب آغاز کند.
سلامت رويانا نه تنها مهر تاييدي بر توانمندي فناوري شبيه ‌سازي محققان کشور بود، بلکه محرک و دستمايه اصلي ادامه تحقيقات گسترده در جهت انتخاب بهترين گون? پستاندار اهلي براي شبيه سازي با هدف توليد داروهاي نوترکيب بود.
در اين راستا اگر چه شبيه سازي موفق در گاو با تجرب? تلخ از دست رفتن دو گوسال? شبيه‌سازي شده «بنيانا» و «تامينا» همراه شد، تجرب? کاملا موفق و چشمگير تولد بزغاله‌هاي شبيه‌سازي شده موسوم به «حنا» نشانه آن است که گونه بز بهترين گزينه براي توليد حيوانات شبيه‌سازي شده تراريخت است.
نهايتا، تولد موفقيت‌آميز بزغاله‌هاي تراريخته حاوي ژن توليد فاکتور 9 انعقاد خون انساني زنجيره موفقيت‌هاي کشور در زمين? فناوري توليد حيوانات تراريخته را کامل کرد.
اگر چه رويانا تولد خود را مديون فناوري شبيه سازي بود ولي دانش نوين بيوتکنولوژي کشور جهش عظيم خود را مديون اعتبار و نيروي برخاسته از نام رويانا مي‌داند.

همچنین بررسی کنید

پژوهشگران علوم پزشکی با تزریق سلول های بنیادی به محل استخوان آسیب دیده ساق پای …

شركت گرون تحت ليسانس سازمان غذا و داروي آمريكا(FDA) از نخستين نتايج موفقيت آميز درمان …

منابع سایتپزشکان بدون مرز _

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا