بیماری های مقعد

مقعد ، سوراخی است که در آن دستگاه گوارش به اتمام می رسد . مقعد از انتهای رکتوم ( راست روده ) که اخرین بخش از کولون یا روده بزرگ است ، آغاز می شود . لایه ی آنورکتال ، مقعد را از رکتوم جدا می کند .

بافت سختی که فاسیا نامیده می شود ، اطراف مقعد را در بر می گیرد و مقعد را به ساختارهای نزدیک خود می چسباند .

عضلات مدوری که اسفنگتر خارجی نامیده می شود ، دیواره ی مقعد را تشکیل می دهد ومقعد را بسته نگه می دارد . غده ها ، مایعاتی را به  داخل مقعد ترشح می کنند تا سطح آن را مرطوب نگه دارند .

دسته ای از عضلات هستند که عضلات بالابرنده ی مقعد نامیده می شوند و اطراف مقعد را احاطه می کنند و کف لگن را تشکیل می دهند . شبکه ای از سیاهرگها ، پوست مقعد را می پوشانند .

بیماری های مقعد
هموروئیدهای داخلی: سیاهرگ های متورم در داخل مَقعد یا رکتوم ، که نمی توانند از خارج بدن ، دیده شوند .
هموروئیدهای خارجی: عروق خونی که نزدیک مَقعد و یا خارج ژ، متورم می شوند .
سرطان آنال ( مقعد ): سرطان مقعد ، نادر است . عفونت همراه ویروس پاپیلومای انسانی ، رابطه جنسی مقعدی و شریک های جنسی متعدد ، خطر سرطان مقعد را افزایش می دهند .
هرپس آنال: رابطه جنسی مقعدی ، ممکن است ویروس های هرپس HSV1 و HSV2 را پخش کند . علایم و نشانه ها شامل زخم های دردناک اطراف مقعد می باشد .
زگیل های آنال: عفونتی که به وسیله ی ویروس پاپیلومای انسانی ایجاد می شود ، می تواند منجر به زگیل هایی در داخل و اطراف مقعد شود .
فیستول مقعدی: یک کانال غیر طبیعی و رشد کرده بین مَقعد و پوست کپل می باشد . بیماری التهابی روده یا جراحی قبلی ، از علل معمول آن هستند .
شکاف مقعدی: یک پارگی در پوشش مقعد است که اغلب به علت یبوست می باشد . درد بخصوص هنگام دفع مدفوع  ، از علایم اصلی می باشد .
آبسه های مقعدی: تجمعی از عفونت در بافت نرم اطراف مقعد است . آنتی بیوتیک ها و تخلیه آبسه ها از طریق جراحی ممکن است احتیاج باشد تا آبسه های مقعدی را به طور موثری درمان کنیم .
خارش مقعدی: خارش ، داخل یا اطراف مقعد ، یک مشکل رایج است . در بیشتر موارد ، علت آن جدی نیست .
proctalgia fugax ( احساس درد به علت گرفتگی عضله رکتوم ): درد ناگهانی و شدید در ناحیه مَقعد و رکتوم می باشد . چند ثانیه یا چند دقیقه طول می کشد و سپس از بین می رود . علت آن ناشناخته است .
یبوست: سختی در دفع مدفوع را می گویند که متداول است و می تواند منجر به درد مَقعد ، شکاف های مقعدی و خونریزی از هموروئیدها شود .
خونریزی از مقعد: خون قرمز روشن از مَقعد ، گاها از هموروئیدها می باشد ، اما نیاز به ارزیابی است که  علل جدی دیگر را غیر محتمل کنیم .
آزمایشات و تست های مقعد
معاینه ی جسمانی: دکتر ممکن است که خارج مَقعد را معاینه کند و سپس یک انگشت پوشیده شده با دستکش را داخل کند تا نواحی غیرطبیعی در داخل مقعد را لمس کند .
سیگموئیدوسکوپی ( استقاده از دستگاه مقعد نما ): یک اندوسکوپ ( لوله ی انعطاف پذیر با یک دوربین روشن در نوک ) به داخل مقعد وارد می شود و به داخل کولون حرکت داده می شود . سیگموئیدوسکوپی ، تنها می تواند به بخشی از کولون برای بازبینی دسترسی پیدا کند .
کولونوسکوپی: یک آندوسکوپ در داخل مَقعد قرار داده می شود و کل کولون ( روده بزرگ ) ، دیده می شود تا مشکلات آن ، مشخص شود .
فیستولوگرافی: یک مایع که به بهبود وضوح تصاویر کمک می کند ، به داخل مَقعد تزریق می شود و فیلم های اشعه X  گرفته می شود . فیستولوگرافی می تواند یک ارتباط غیر طبیعی ( فیستول ) بین مقعد و پوست را تشخیص دهد
درمان های مقعد
آنتی بیوتیک ها: آنتی بیوتیک ممکن است استفاده شود تا با عفونت های مقعدی که به وسیله باکتری ها ایجاده شده اند ، مبارزه کند .
داروهای ضد ویروسی: داروهایی از قبیل آسیکلوویر ، فامسیکلوویر و والاسیکلوویر استفاده می شوند تا عفونت های مقعدی را که توسط ویروس های هرپس HSV1 و HSV2 ایجاد شده اند ، درمان کند .
برش و تخلیه آبسه ها: عفونت های پوستی جدی ( آبسه ها ) در داخل یا اطراف مَقعد ، ممکن است به عمل جراحی نیاز داشته باشد تا مایع آلوده و عفونی را تخلیه کند .
جراحی مقعد: سرطان مقعد ، زگیل های مقعدی ، آبسه ها یا فیستول ها ممکن است به جراحی نیاز داشته باشند تا مشکل برطرف شود .
درمانهای زگیل مقعدی: پزشکان ممکن است از جراحی ، منجمد کردن ( سرمادرمانی ) ، کاوشگر لیزر یا گرما و یا درمان های دیگر استفاده کند تا زگیل ها را از مقعد ازبین ببرد .
نرم کننده های مدفوع: یبوست ممکن است موجی سفت شدن مدفوع و دردناک شدن حرکات روده ای ( دفع مدفوع ) شود . نرم کننده های تجویزی یا بدون نسخه می توانند این علایم را تسکین دهند .
فیبر: افزایش فیبر در رژیم غذایی یا مصرف مکمل های فیبر ، می توانند یبوست را بهبود بخشند و خونریزی از هموروئیدها را کاهش دهند .
کرم هموروئید: داروهای موضعی تجویزی یا آزاد ، می توانند خارش و ناراحتی در اثر هموروئیدها را تسکین دهند .
بستن هموروئید با باند: دکتر ، باندهایی را در اطراف هموروئیدهای خارجی گره می زند که باعث می شود بافت  به آرامی مرده و بیفتد .
جراحی های هموروئید: دکتر ممکن است از لیزر ، کاوشگر گرما ، تزریقات یا دیگر درمانها استفاده کند تا هموروئیدها را تخریب کند و علایم و نشانه ها را کاهش دهد .
کرم استروئید: خارش مَقعد ، اغلب با کرم های بدون نسخه که حاوی هیدروکورتیزون یا داروی شبیه به استروئید است ، درمان می شود .

منابع سایتپزشکان بدون مرز _

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا