” بودجه‌ ” ، علت تاخير در اجراي طرح پزشك خانواده در شهرهاي تا 50 هزار نفر است

پزشك خانواده شهري در انتظار يك امضا
وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشكي مسايل بودجه‌اي و اعتباري را علت تاخير در اجراي طرح پزشك خانواده در شهرهاي تا 50 هزار نفر عنوان كرد و گفت: دو وزارتخانه بهداشت و رفاه براي انجام اين كار به تفاهم رسيده‌اند و تنها يك امضا لازم است تا پزشك خانواده در شهرهاي تا 50 هزار نفر آغاز شود.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز ،  دكتر مرضيه وحيد دستجردي با اشاره به آخرين اقدامات انجام شده در جهت اجراي پزشك خانواده در شهرها (شهرهاي تا 50 هزار نفر)، گفت: در اين زمينه تفاهمات بسيار خوبي با وزير رفاه صورت گرفته و 12 كارگروه تشكيل شده است.

وي گفت: اعتبار لازم براي اجراي طرح پزشك خانواده در شهرهاي تا 50 هزار نفر در حدي كه كار آغاز شود، تامين شده است و در مجموع وزارت رفاه براي شروع كار آمادگي دارد.

وزير بهداشت در توضيح علت تاخير در اجراي اين طرح در شهرها به ايسنا گفت: تاخير در اجراي اين طرح در شهرها به دليل مسايل بودجه‌اي و اعتباري است؛ چرا كه هنوز بودجه در مجلس به تصويب نرسيده است. در مجموع دو وزارتخانه بهداشت و رفاه براي انجام اين كار به تفاهم رسيده‌اند و تنها يك امضا لازم است كه كاردر شهرهاي تا 50 هزار نفر آغاز شود.

وزير بهداشت در مورد زمان آغاز برنامه پزشك خانواده در شهرها نيز به ايسنا گفت: همين روزها برنامه پزشك خانواده در شهرها ( شهرهاي تا 50 هزار نفر) آغاز مي‌شود.

وي همچنين در رابطه با كسري‌هاي وزارت بهداشت نيز گفت: معاونت برنامه‌ريزي و نظارت راهبردي رياست جمهوري با جبران هزار و دويست ميليارد تومان از كسري‌هاي وزارت بهداشت موافقت كرده و جبران اين كسري‌ها از طريق متمم در مجلس تصويب شده است و منتظريم كه معاونت برنامه‌ريزي و نظارت راهبردي رياست جمهوري آن را امضا كنند تا مشكل كسري‌هاي وزارت بهداشت حل شود.

وزير بهداشت همچنين به تفاهم نامه امضا شده ميان وزارت بهداشت و وزارت تعاون اشاره كرد و گفت: با توجه به اين كه دانش آموختگان وزارت بهداشت پس از فارغ التحصيلي نيازمند اشتغال پايدار و كارآفريني هستند يكي از مفاد تفاهم نامه امروز آن است كه از كمك‌هاي وزارت تعاون در جهت كارآفريني دانش آموختگان وزارت بهداشت استفاده شود.

وي با بيان اين كه كارآفريني بايد از دانشگاه‌ها شروع شود، افزود: علاوه بر آن مراكز متعددي از جمله خانه‌هاي بهداشت،‌اورژانس‌ها و … در وزارت بهداشت فعالند كه با توجه به محدوديت‌هاي نيروي انساني مي‌توان از تعاوني‌ها و برون سپاري‌ها در جهت تامين نيروي انساني براي اين مركز استفاده كرد. بسياري از فعاليت‌هاي وزارت بهداشت قابليت همكاري با تعاوني‌ها بويژه تعاوني‌هايي كه از گروه‌هاي پزشكي تشكيل شده‌اند را دارند.

وي ماموريت اصلي وزارت بهداشت در طول برنامه پنجم را چيدمان شبكه بهداشتي درماني در سراسر كشور عنوان كرد و گفت: به اين ترتيب سيستم شبكه بهداشتي درماني، ‌نظام ارجاع و پزشك خانواده بايد در تمام شهرها مستقر شوند؛ اما با توجه به محدوديت‌هاي نيروي انساني مي‌توان از وزارت تعاون در جهت تامين اين كمبودها كمك گرفت تا سطح خدمات بهداشتي درماني كشور ارتقا يابد. حتي تشكيل تعاوني‌ها و آموزش‌هاي آنها به نيروي انساني جوياي كار وزارت بهداشت مي‌تواند بسيار موثر واقع شود. در مجموع با كمك وزارت تعاون مي‌توانيم اشتغال خود را بيش از 50 درصد افزايش دهيم.

منابع سایتپزشکان بدون مرز _

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا